win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 475

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος civ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.09.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    44
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    9
    Αρχεία

    Λήψεις
    59
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Μαλλιστα !

    Κατα τη γνωμη μου στην περιπτωση 1 και ειδικα οταν η παραπανω γνωμη επαναλαμβανοταν μονοτονα θα επρεπε καποια στιγμη να κλειδωθει το θεμα.

    Ειναι λυπηρο σε ενα φορουμ επιστημονων η ενοτητα στατικα να κινειται αποκλειστικα με τα παραληρηματα ενος εφευρετη που θεωρει τη δυναμικη αναλυση ανεπαρκη, τους αντισεισμικους κανονισμους τροχοπεδη της αναπτυξης, τους ερευνητες και μηχανικους της εφαρμογης εμπειρικους, και που βλεπει παντου φαντασματα που θελουν να κρατησουν στο σκοταδι την τεραστια ανακαλυψη του.

    Ισως δεν ειναι τυχαιο τελικα που η επισκεψιμοτητα του φορουμ ειναι ελαχιστη.

    Να το χαιρεστε το φορουμ

    Προτεινω οταν μπαινουμε στην ενοτητα στατικα να αλλαζει το logo του φορουμ

    "Απο τον εφευρετη του απολυτου αντισεισμικου προς τους εμπειρικους μηχανικους"

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από civ Προβολή Ανάρτησης
    Μαλλιστα !

    Κατα τη γνωμη μου στην περιπτωση 1 και ειδικα οταν η παραπανω γνωμη επαναλαμβανοταν μονοτονα θα επρεπε καποια στιγμη να κλειδωθει το θεμα.

    Ειναι λυπηρο σε ενα φορουμ επιστημονων η ενοτητα στατικα να κινειται αποκλειστικα με τα παραληρηματα ενος εφευρετη που θεωρει τη δυναμικη αναλυση ανεπαρκη, τους αντισεισμικους κανονισμους τροχοπεδη της αναπτυξης, τους ερευνητες και μηχανικους της εφαρμογης εμπειρικους, και που βλεπει παντου φαντασματα που θελουν να κρατησουν στο σκοταδι την τεραστια ανακαλυψη του.

    Ισως δεν ειναι τυχαιο τελικα που η επισκεψιμοτητα του φορουμ ειναι ελαχιστη.

    Να το χαιρεστε το φορουμ

    Προτεινω οταν μπαινουμε στην ενοτητα στατικα να αλλαζει το logo του φορουμ

    "Απο τον εφευρετη του απολυτου αντισεισμικου προς τους εμπειρικους μηχανικους"
    Ας μου απαντήσει ο φίλος μου ο civ αν αυτά που θα τον ρωτήσω πάρα κάτω είναι φαντάσματα, ή αν θα βοηθήσουν τον ανεπαρκή για μένα αντισεισμικό κανονισμό.
    Οι φαντασιώσεις μου
    Είναι αλήθεια ναι ή όχι ότι...
    1) Σχεδιάζουμε πλάστιμες κατασκευές, αλλά χρειαζόμαστε και την στρεπτική ακαμψία για να σταματήσουμε την στρέψη των ασύμμετρων ορόφων.
    2) Σχεδιάζουμε με μεθόδους διαρροής ( ή αλλιώς πλαστικές ζώνες ) οι οποίες είναι προεπιλεγμένες περιοχές αστοχίας ώστε να είναι οι πρώτες που αστοχούν-διαρρέουν σε έναν ισχυρό σεισμό.

    Εγώ φίλε civ... βελτίωσα αυτούς τους δείκτες της πλαστιμότητας, της στρεπτικής ακαμψίας, και των πλαστικών περιοχών.
    Πες μου εσύ ή όποιος άλλος διαφωνεί μαζί μου, αν αυτά που θα πω πάρα κάτω συμφωνούν με την επιστήμη της δυναμικής ανάλυσης των κατασκευών, ή είναι φαντάσματα?
    Αν δεν μου απαντήσουν οι διαφωνούντες τότε έχω κάθε δίκαιο να θεωρώ αυτά που λέω 100% σωστά.
    Φίλε civ υπεράσπισε την επιστήμη σου επιστημονικά ... αλλιώς δέξου αυτά που λέω.
    Θεωρώ τον εαυτό μου επιστήμονα και με προσβάλει η άρνησή σου σε ουσιαστικό διάλογο.

    Η ευρεσιτεχνία μου εξασφαλίζει
    α) Στα κάθετα στοιχεία που θέλουμε να είναι άκαμπτα ....1) μεγαλύτερη ακαμψία 2) αντοχή στην τέμνουσα 3) μεγαλύτερη αντοχή στις πλάγια φορτίση 4) μικρότερη παραμόρφωση 5) ισχυρή θεμελίωση.


    β) Καλύτερη μεθοδο διαρροής, ή αλλιώς πλαστικές ζώνες
    Βίντεο σχεδιασμού. https://www.youtube.com/watch?v=KPaNZcHBKRI
    Πως ..? Η ευρεσιτεχνία μου εξασφαλίζει .... Στα κάθετα στοιχεία που θέλουμε να είναι άκαμπτα ....1) μεγαλύτερη ακαμψία 2) αντοχή στην τέμνουσα 3) μεγαλύτερη αντοχή στις πλάγια φορτίση 4) μικρότερη παραμόρφωση 5) ισχυρή θεμελίωση.?
    Με την προένταση, την πάκτωση της κατασκευής με το έδαφος, και με την κάθετη αντίδραση στο δώμα.
    Διαφωνείτε σε αυτά που λέω? γιατί αν διαφωνείτε...διαφωνείτε με την ίδια σας την επιστήμη.

    β) Καλύτερη μεθόδο διαρροής, ή αλλιώς πλαστικές ζώνες.

    Στο πάρα πάνω βίντεο βλέπουμε δύο στατικά συστήματα...το ένα μέσα στο άλλο.

    Η πρώτη προτεταμένη άκαμπτη κατασκευή έχει 1) μεγαλύτερη ακαμψία 2) αντοχή στην τέμνουσα 3) μεγαλύτερη αντοχή στις πλάγια φορτίση 4) μικρότερη παραμόρφωση 5) ισχυρή θεμελίωση,...για να αντέξει τις κρούσεις από τον πλάστιμο φορέα και να σταματάει την παραμόρφωση του κάθετου άξονά του. ( την διαφορά φάσης των πλακών, οι οποίες παραμορφώνουν τον κάθετο άξονα σε σχήμα S )
    Δηλαδή ο άκαμπτος φορέας ελέγχει τις παραμορφώσεις του πλάστιμου φορέα, ώστε αυτός να μην περάσει στα όρια διαρροής.
    Πάμε καλά μέχρι εδώ?
    Στο ύψος των πλακών δημιούργησα σεισμικό αρμό για δύο λόγους.
    1)Ο σεισμικός αρμός μεγαλώνει σταδιακά στους πάνω ορόφους για να αποφύγω την μεταφορά φορτίων προς τους κάτω ορόφους, η οποία θα προερχόταν από την πρωταρχική κρούση της πάνω πλάκας - με το φρεάτιο του ανελκυστήρα
    Δες το σχέδιο αυτό http://s5.postimg.org/rllh3dhzb/002.jpg
    2)Για να διαχωρίσω τα άκαμπτα κάθετα στοιχεία από τα πλάστιμα, για καλύτερη συνεργασία μεταξύ αυτών των δύο στατικών συστημάτων.
    Ο σεισμικός αρμός δίνει στον πλάστιμο φορέα, απεριόριστο βαθμό ελευθερίας κινήσεων προς όλες κατευθύνσεις ο οποίος πλάστιμος φορέας από μόνος του είναι ένας μηχανισμός απόσβεσης σεισμικής ενέργειας.
    Πρόσθετη Απόσβεση σεισμικής ενέργειας εξασφαλίζει η ευρεσιτεχνία του βίντεο..στο
    1) Στο υδραυλικό σύστημα στο δώμα.
    2) Στον σεισμικό αρμό
    3) Στην οριζόντια σεισμική μόνωση
    Αυτά τα δύο στατικά συστήματα μπορούν να συνεργαστούν μαζί όπως βλέπουμε στο βίντεο, https://www.youtube.com/watch?v=KPaNZcHBKRI
    ή
    μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μόνο το άκαμπτο δομικό στοιχείο μόνο του για να κατασκευάσουμε άκαμπτες κατασκευές, όπως δείχνουν τα link.
    https://www.youtube.com/watch?v=Q6og4VWFcGA
    http://postimg.org/image/poaeawzrj/

    Αν συμφωνείτε με αυτά που λέω, θεωρώ ότι είναι μεγάλο σκάνδαλο εκ μέρους των αρμόδιων φορέων, που δεν με βοηθούν πάνω στην εφαρμοσμένη έρευνα που κάνω μόνος μου.
    Αν διαφωνείτε εδώ είμαι να σας απαντήσω...

    Θα σας παρακαλούσα να δώσετε την ψήφο σας ( στο άλλο θέμα για ψήφο που έχω ανοίξει ) αν πιστεύετε στην ευρεσιτεχνία.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 04.12.2013 στις 23:21

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.10.2014, 08:59
  2. N.4014/11: Κτίσμα εκτός σχεδίου τοποθετημένο εντός πλαγίων αποστάσεων
    Από το μέλος Patrick στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.02.2012, 11:46
  3. Κάτοψη σχήματος Γ - Όπλιση πλάκας και μόρφωση φέροντα οργανισμού
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.02.2010, 18:27
  4. Λογισμικό για τη μελέτη φέροντα οργανισμού ναών
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.01.2010, 18:00
  5. Φρεάτιο ανελκυστήρα-θεμελίωση
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.01.2010, 20:26

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •